1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Cíle léčby diabetu

Cíle léčby diabetu

 Cíle léčby diabetu

Trpíteli cukrovkou, je společným cílem vás a vašeho ošetřujícího lékaře udržet hladiny glykémie v normě. Měření glykémie (hladiny glukozy) v krvi je důležitou a nedílnou součástí diabetu.

Při dobré kontrole glykémie se budete cítit lépe a můžete předejít anebo oddálit komplikace cukrovky,jako jsou zvýšené riziko mrtvice,poškození cév zásobujících sítnici, které je nejčastější příčinou slepoty. Cukrovka poškozuje také cévy v ledvinách tak, že 60 % lidí na dialýze jsou právě diabetici. Je druhou nejčastější příčinou amputace dolních končetin a způsobuje řadu dalších potíží.

Měření hladiny glukozy (cukru) v krvi je dnes možné provádět pomocí glukometru a testovacích proužků kdekoliv včetně domácího prostředí. Měření je nenáročné a hodnota glykémie se na displeji přístroje zobrazí během několika sekund.Hladina cukru v krvi(glykémie) kolísá v závislosti na denní době,jídlech, fyzické aktivitě apod.

Cílové hodnoty glykémie na lačno jsou 4-6 mmol/l, 2 hodiny po jídle 5-7,5 mmol/l.

Test ,pod názvem glykovaný hemoglobin, vám a vašemu lékaři umožní posoudit, zda je vaše cukrovka dlouhodobě dobře kompenzovaná či nikoliv. Hodnota glykovaného hemoglobinu je dlouhodobá hodnota, která poskytuje pohled na průměrnou hladinu cukru v krvi za posledních osm až dvanáct týdnů.Hodnota glykovaného hemoglobinu vyšší než 53 mmol/l zvyšuje riziko diabetických komplikací. Tento test se provádí pouze v laboratořích.

Při hodnotách do 45 mmol/l je kompenzace diabetu výborná. Uspokojivá  kompenzace je při hodnotách 45-60 mmol/l, nad 60 mmol/l je kompenzace cukrovky neuspokojivá.

Test je u každého pacienta prováděn několikrát ročně dle  rozhodnutí diabetologa.  U pacientů jejichž cukrovka je léčena formou antidiabetik-tablet a je dobře kompenzována , postačí kontrola glykovaného hemoglobinu 2x do roka. U hůře kompenzovaných , u pacientů na terapii inzulínem a u těhotných žen je glykovaný hemoglobin testován častěji 4-6x ročně.

Každý diabetik by měl mít kontrolovaný a dobře kompenzovaný krevní tlak.Krevní tlak vyšší než 130/80 mmHg často nezpůsobuje okamžité potíže , ale v dlouhodobém horizontu bude zatěžovat malé a velké cévy.

Stejně tak důležitá je kontrola krevních tuků.Zvýšené množství krevních tuků zatěžuje cévy.Vyvážená strava a každodenní cvičení mají pozitivní vliv na krevní tuky.Hladinu krevních tuků také významně zhoršuje kouření.

Požadované hodnoty celkového cholesterolu jsou do 4,5 mmol/l.Celkový cholesterol se dělí na tzv,,hodný ,,cholesterol HDL a “zlý” cholesterol LDL.

Cílové hodnoty jsou  pro HDL nad 1,2 a LDL do 2,5. Obvod pasu u žen by měl být do 80 cm a u mužů do 94 cm.větší obvod pasu než doporučené hodnoty  zvyšují kardiovaskulární riziko.

Při správné kontrole diabetu a správné léčbě může diabetik dlouhodobě žít prakticky bez komplikací.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

read more
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

read more