1. Úvod
  2.  | 
  3. Články pro pacienty
  4.  | Hypoglykemie

Hypoglykemie

 Hypoglykémie(pokles hladiny krevního cukru) se může objevovat nejen při léčbě inzulínem, ale i při léčbě některými perorálními antidiabetiky(PAD),

zvláště  těmi, které zvyšují sekreci inzulínu(mezi ně patří tzv.deriváty sulfonylurey).

Hypoglykémie bývá nepříjemnou komplikací a může ohrožovat diabetika při řízení motorových vozidel, při některých sportech, při práci ve výškách apod…

Za nízkou glykémii, která je pro pacienta potenciálně riziková,se považuje  již hodnota nižší než 4 mmol/l na glukometru při samostatné kontrole diabetu.

Hypoglykémie je jasně prokázána a riziková při glykémii pod 3,3 mmol/l.Glykémie je definována jako těžká, potřebuje-li diabetik k jejímu zvládnutí pomoc druhé osoby.Domnělá hypoglykémie je taková, kdy má pacient příznaky hypoglykémie při normálních hodnotách glykémie.Zde jde o projev dlouhodobé ,,adaptace,, na hyperglykémii a projeví se hlavně při rychlém poklesu glykémie.

Obvyklými příčinami hypoglykémie jsou:

-nedostatečné množství sacharidů v dietě,opožděné jídlo nebo jeho vynechání

-nadměrná fyzická aktivita bez úpravy režimu,jako je snížení inzulínu a zvýšení sacharidů

-nadměrné množství inzulínu nebo tablet na cukrovku

-nadměrný příjem alkoholu nebo drog

-zvýšená citlivost na inzulín, např.při zhubnutí,větší trénovanosti,po vyléčení nemoci nebo po vysazení kortikoidů, apod.

-snížené odbourávání inzulínu, např.při selhávání funkce ledvin.

Počátečními příznaky hypoglykémie jsou:třes rukou,pocení, bledost,hlad,porucha soustředění,úzkost,celková slabost a nervozita,

někdy i hučení v uších, bolest hlavy, bušení srdce,pocit tuhnutí kolem úst.Při pokračující hypoglykémii následuje v těžších případech větší podrážděnost až agresivita,zhoršená artikulace(smazaná řeč),větší bolest hlavy,neostré vidění,zmatenost připomínající až opilost. 

Nějtěžšími příznaky jsou ztráta  vědomí a křeče.Snadno přehlédnutelné jsou noční hypoglykémie, které se nemusí projevit vůbec, nebo se projeví jen pocením, nepříjemnými sny nebo ranními bolestmi hlavy.Při ranní hyperglykémii je třeba rozhodnout, zda je způsobena nedostatečnou dávkou inzulínu

 podanou večer nebo před spaním, nebo zda je naopak důsledkem noční hypoglykémie,po které ,,přestřelily,,regulační mechanismy hladinu krevního cukru

až do hyperglykémie.Rozhodující je proto určení noční glykémie mezi první a čtvrtou hodinou ranní.Těžká hypoglykémie může nastat u diabetiků

léčených inzulínem po vypití většího množství alkoholu,protože alkohol brání regulačním mechanismům vyrovnat hladinu krevního cukru při jejím poklesu a snižuje účinek glukagonu.Navíc se příznaky opilosti v mnohém podobají příznakům hypoglykémie,takže se mohou zaměnit.

Při hypoglykémii s lehkými příznaky(obvykle 4-3,3 mmol/l)stačí přijmout ústy 10-20g sacharidů formou 100-200 ml sladkého nápoje(coca cola, džus,čaj se 4 kostkami cukru)nebo 5-10 bonbonů z hroznového cukru.

Při hypoglykémii se středně závažnými příznaky (pod 3,3 mmol/l) obvykle stačí přijmout 10-40 g sacharidů,např.ve formě 100-400ml sladkého nápoje(např čaj až s 8 kostkami cukru,)nebo 5-20 bonbonů z hroznového cukru.

Při těžké hypoglykémii, která vyžaduje pomoc druhé osoby, a kdy pacient nepolyká spolehlivě-podat injekci glukagonu do svalu(zaučený rodinný příslušník).Vložit  glukózový gel mezi zuby a potřít s ním tváře(uvnitř dutiny ústní) nebo použít nálev do konečníku.při těžkých příznacích nebo neúčinnosti předchozí léčby volat pomoc na linku 155.Po každé hypoglykémii je třeba asi do 15-20 min zkontrolovat glykémii, zda došlo k její úpravě.

MUDr. Petra Motílová

Svěřte se do rukou MUDr. Petry Motílové – odbornice s víc než 25 lety zkušeností, která je členkou České diabetologické společnosti i České obezitologické společnosti. Zároveň umí naslouchat, je empatická a vždy vám vše vysvětlí. Společně s vámi tak najde nejlepší řešení vašich potíží.

Objednejte se k nám

Ordinace v Brně

Campus klinika, Kamenice 32, Brno

Ordinační hodiny

Pondělí: 7.30–14.30

Úterý: 7.30–14.30

Středa: 7.30–14.30

Čtvrtek: 7.30–14.30

ČLÁNKY PRO PACIENTY

Články, trendy, novinky

Novinky z naší ordinace, aktuální léčebné trendy i rady a tipy, jak bojovat s obezitou, cukrovkou a souvisejícími nemocemi. To vše najdete v našich článcích. Podívejte se, co všechno jsme pro vás připravili.

Co je diabetes?

Co je diabetes?

Co je vlastně diabetes? Diabetes mellitus neboli cukrovka je porucha, pro které tělo neumí dobře hospodařit s glukozou. Nejdříve proto musíme porozumět tomu, co je glukoza. Glukoza patří chemicky jednoduché cukry. Je to cukr trochu jiné chuti než řepný cukr, kterým...

read more
Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu

Diabetes mellitus 2.typu trápí stále větší počty lidí, lékaři v tomto smyslu dokonce hovoří o epidemii a nepřehánějí. Každý rok u nás přibývá kolem 50 tisíc nových pacientů a asi polovina z tohoto počtu umírá na komplikace spojené s touto chorobou.Jen v ČR je...

read more