Diabetes je porucha metabolismu postihující celý organismus oči nevyjímaje. Některá oční onemocnění se u diabetiků vyskytují častěji než u nediabetiků. Jiná jsou typická právě pro diabetiky.
Oční víčka
obsahují různě velké žlázky, jejichž vývody vyúsťují na okrajích víček. Při poruše odtoku produktu žlázky (např. mazu) dochází k jeho hromadění, popř. i zanícení a dle typu zasažené žlázky hovoříme o ječném zrnu. Léčba spočívá v aplikaci masti obsahující antibiotikum a protizánětlivou látku. Mezi nezánětlivá onemocnění víček patří xantelasmata– žluté na povrch vystupující ploché okrsky kůže obsahující tuk. Pokud obtěžují či představují kosmetický problém, odstraňují se laserem, nebo vytnutím změněné kůže skalpelem.
Poškození povrchu rohovky
u diabetiků se vyskytuje častěji, může dojít k zanícení až vzniku rohovkového vředu. Mezi diabetiky jsou pro vznik rohovkového vředu nejrizikovější nositelé kontaktních čoček. Léčba závisí na závažnosti, od ambulantního kapání antibiotik do oka až o komplexní léčbu v nemocnici včetně podání antibiotik do žíly.
Šedý zákal
neboli zkalení čočky pozorujeme častěji u diabetiků. Léčba spočívá v operačním odstranění zkalené nitrooční čočky ultrazvukem a vložení umělé nitrooční čočky do pouzdra čočky původní. Kolísání hladiny cukru v krvi ovlivňuje optické vlastnosti čočky a způsobuje posun v dioptriích dle individuálního stavu oka ve smyslu nárůstu záporných či kladných dioptrií, což diabetik s dekompenzovanou nemocí vnímá jako kolísání kvality vidění. Ze všech očních chorob je u diabetiků nejvážnější onemocnění sítnice–diabetická retinopatie (místo nejostřejšího vidění), které nám umožňuje čtení a ostré vidění do dálky. Základem léčby diabetické retinopatie je ošetření sítnice laserem. Nověji se aplikují injekce látky do sklivce, jež potlačí otok žluté skvrny nebo tvorbu novotvořených nekvalitních cév. není–li ani tato kombinace úspěšná, přistupuje se k operaci –pars plana vitrectomie, při níž se vstoupí do oka bílou oční stěnou, odsaje se z oka sklivec, odsaje se případné krvácení a ošetří se diabetem změněná sítnice, často včetně doplnění laserových stop. Slibnou novou metodou léčby diabetické retinopatie a otoku žluté skvrny se zdá být světelná oční maska bránící během spánku spotřebovávání kyslíku v sítnici jejími okrajovými čátmi a tím zajišťuje dostatek kyslíku pro zrak nezbytné centrální části sítnice. Obávanou komplikací nedokrvení sítnice způsobené diabetem je neovaskulární glaukom (nejagresivnější, obtížně léčitelná forma druhotného zeleného zákalu), jenž není na rozdíl od běžného zeleného zákalu (onemocnění zrakového nervu) zpravidla zvládnutelný kapáním kapek do očí, ale často bývá nutné i užívání tablet na snížení nitroočního tlaku, popř. i operace zeleného zákalu. Zásadní význam má ale snížení nedokrvení oka laserovým ošetřením sítnice. Dalším následkem postižení nervového systému bývá obrna některého z hlavových nervů, čímž dojde k poruše hybnosti očí a mnohdy k dvojitému vidění. Stav se může v řádu měsíců samovolně upravit. Pokud by k tomu nedošlo, je možné operační řešení.